Zasady BHP przy pracy z nożem i ostrymi narzędziami

Pomimo stale postępującej automatyzacji w procesach produkcyjnych, w każdym zakładzie nadal używane są narzędzia ręczne. Do jednych z najczęściej używanych narzędzi ręcznych należy nóż.

BHP z nożem - jak pracować bezpiecznie z nożem

Kto używa w pracy noży?

  • Przede wszystkim przemysł mięsny – rozbiórka mięsa, filetowanie, oprawianie nadal jest wykonywane ręcznie i nie zanosi się, aby w najbliższych latach miało się to zmienić.
  • Ogólnie przemysł spożywczy – nie tylko mięso, ale także inne produkty spożywcze wymagają użycia noża.
  • Usługi gastronomiczne – użycie noża w celu przygotowania posiłków
  • Wszelkie usługi instalatorskie w budownictwie
  • Stolarze, tapicerzy
  • Ogrodnictwo i botanika
  • Lekarze – chirurdzy
  • Wiele innych zawodów, w których użycie noża nie jest aż tak częste, ale także ma miejsce.

BHP z nożem – skutki nieprzestrzegania zasad

W razie ignorowania zasad bhp przy pracy z nożem, najczęstszymi skutkami negatywnymi są skaleczenia palców, całych dłoni, rzadziej przedramion i nadgarstków. Mówiąc o skaleczeniach należy powiedzieć, że mogą one mieć ciężkość od drobnych (płytkie przecięcie skóry), poprzez średnio ciężkie (przecięcie skóry i mięśni / ścięgien), aż do wypadków ciężkich, związanych z amputacją palców i większych części dłoni.

BHP z nożem – czynniki zwiększające ryzyko urazu

  1. Na pierwszym miejscu zdecydowanie pośpiech – niestety dosyć często spotykany w przemyśle spożywczym, gdzie praca występuje w tempie całej linii produkcyjnej – tempo to nie zawsze dostosowane jest do poszczególnych pracowników.
  2. Bliskość dłoni trzymającej nóż i drugiej, np. stabilizującej przecinany przedmiot
  3. Cięcie nożem z użyciem znacznej siły, zwiększające ryzyko niekontrolowanego ześlizgnięcia noża
  4. Nieodpowiedni rodzaj noża do wykonywanej pracy (skrajne sytuacje: maczeta nie nadaje się zupełnie do zdejmowania izolacji z przewodów elektrycznych, tak samo noże z ostrzem ząbkowanym, także nie nadają się do prac elektrycznych / elektroinstalatorskich)
  5. Niewłaściwy stan narzędzia roboczego – najczęściej chodzi zwyczajnie o tępy nóż. Im nóż bardziej tępy, tym trzeba więcej siły włożyć w cięcie nim. To zaś zwiększa ryzyko niekontrolowanego ruchu dłoni z nożem.
  6. Zgubienie noża – istotne szczególnie w magazynach, gdzie inna osoba może np. przenieść na regał paczkę, na której leżał nóż. Nóż oczywiście może spaść z takiego regału, czyniąc szkody.

BHP z nożem – Podstawowe zasady bezpieczeństwa

BHP z nożem - jak prawidłowo oprawiac mięso w zakładach przetwórstwa mięsnego

  1. Odpowiednio zorganizuj pracę – dobierz nóż właściwy do prac, które zamierzasz wykonać.
  2. Staraj się nie spieszyć przy pracy z nożem.
  3. Nie tnij przedmiotów trzymając dłonie zbyt blisko siebie biorąc pod uwagę przyłożoną do cięcia siłę – im większej siły używasz, tym dalej od siebie trzymaj dłonie.
  4. Jeśli nie można zorganizować pracy tak, by dłonie były odpowiednio daleko od siebie, wtedy użyj odpowiednich rękawic antyprzecięciowych lub nakładek antyprzecięciowych na dłonie.
  5. Nie tnij w taki sposób, że nie widzisz, gdzie są palce i dłoń ręki nietrzymającej noża.
  6. Operując nożem miej go zawsze w polu widzenia, nie odwracaj wzroku.
  7. Podawaj nóż innej osobie rękojeścią zwróconą do niej, z ostrzem zwróconym w kierunku przeciwnym niż Twoja dłoń.
  8. Nie wykonuj gwałtownych ruchów dłonią z nożem w pobliżu innej osoby.
  9. Nie wykonuj raptownych, niespodziewanych ruchów w pobliżu ani w kierunku osoby operującej nożem.
  10. Jeśli zamierzasz odebrać nóż podawany przez inną osobę, poczekaj aż zostanie Ci on podany a dłoń podającego znieruchomieje w oczekiwaniu, aż weźmiesz nóż.
  11. Nie zostawiaj noża z odkrytym ostrzem bez opieki w miejscu, w którym może stanowić zagrożenie dla Ciebie, albo innych osób nie wiedzących o narzędziu. Przykładowo: nóż z zieloną rękojeścią może wizualnie zlać się z szaro – zielonym dywanem, po którym może ktoś chodzić np. w pantoflach.
  12. Jeśli w pracę z nożem wkładasz dużo siły, to ostrze noża i ta siła powinny być skierowane ZAWSZE w kierunku OD Ciebie i innych osób.

Na koniec zapamiętaj: nóż to narzędzie i jak każde narzędzie jest pomocny. Jednak w pewnych okolicznościach – zależnych głównie od Ciebie i bezpiecznej pracy innych ludzi, może stanowić zagrożenie.

Dodaj komentarz