Drony ratujące życie:
Science fiction reality?
Stało się: drony stanowią coraz większą część otaczającego Nas świata. Jak dotąd drony kojarzyły się głównie z walką z terrorystami. Nic dziwnego, bo nowe technologie to na ogół dzieło techniki wojskowej. Tak było z odrzutowcami, tak było z siecią Internet.
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Jak na razie pierwszym polskim testerem dronów „pierwsza pomoc” jest CBRD. Dron oprócz modułów usprawniających komunikację głosowo – wizualną osób na miejscu zdarzenia i dyspozytora, wyposażony jest w najmniejszy jak dotąd, produkowany seryjnie automatyczny defibrylator AED firmy Schiller.
Dlaczego drony?
W zakorkowanych polskich miastach niezmiernie trudno dostać się zespołowi pogotowia ratunkowego na miejsce zdarzenia w przyzwoitym czasie. Jeszcze gorzej jest z dojazdem do małych miejscowości, gdzie dodatkowym utrudnieniem dla „karetki na kołach” może być sytuacja pogodowa (zwalone drzewa – wichury; śnieg w zimie). Dron natomiast nie ma typowych dla ruchu kołowego ograniczeń, może dotrzeć do miejsca wypadku, zachorowania, dużo, dużo szybciej, niż jakikolwiek samochód.
Wideoprezentacja drona do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:
CBRD planuje wdrożyć drony ratownicze w kilku miejscowościach w okresie do 24 miesięczy. Póki co, testy trwają.
Twoje zdanie
Jak sądzisz, czy drony, to przyszłość naszego bezpieczeństwa?
Może szalejący postęp technologiczny nie jest taki zły? Chociaż można mieć wątpliwości.
Pingback: Drony ratuja zycie | Rozne | Scoop.it
Pingback: Drony ratuja zycie | lexlabor