Usługi BHP – Opole:
Służba BHP / Oustourcing BHP – Opole
W ramach podstawowej oferty proponujemy utworzenie w Państwa zakładzie profesjonalnej służby BHP. W skład naszej firmy wchodzą wykwalifikowani specjaliści BHP z długoletnim doświadczeniem, co jest najlepszą gwarancją, że oferowane przez nas usługi realizowane sa rzetelnie.
Korzyści z naszej oferty BHP dla pracodawców z rejonu Opola i okolic:
- W pełni profesjonalna, dyspozycyjna 24 h / dobę służba BHP
- Niższe koszty utworzenia służby BHP, niż w przypadku zatrudniania specjalistów na umowę o pracę
- Brak problemów typowych dla służb BHP, które są tworzone z pracowników na umowę o pracę (słuzba BHP nie „zniknie” z powodu chorobowego itp.).
BHP Opole – prezentacja video:
Szkolenia BHP – Opole
Firmom z terenu Opola i okolic chcieliśmy zaproponować skuteczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, z których pracownicy wyniosą potrzebną im do bezpiecznej pracy wiedzę:
– Szkolenia wstępne BHP – takie szkolenie przeznaczone jest dla osób, które zaczynają pracę u danego pracodawcy, my oferujemy także wykonanie szkoleń wstępnych BHP dla stażystów, praktykantów i osób zatrudnionych na podstawie innej umowy, niż umowa o pracę; Takie szkolenie istotnie zwiększa bezpieczeństwo prawne pracodawcy;
– Szkolenia okresowe BHP: zakres i program szkolenia BHP okresowego dla firm każdorazowo konsultujemy z pracodawcą / osobą decyzyjną, by jak najlepiej trafiało ono w potrzeby edukacji nt. bezpieczeństwa w danej firmie. Szkolenia kończą się pisemnym egzaminem, zatem pracodawca ma pewność, że jego pracownicy będą wiedzieć, jak pracować bezpiecznie.
– Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej – w każdej firmie powinny być wyznaczone przez pracodawcę osoby do udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej – właśnie tym osobom dedykujemy nasze szkolenie, oczywiście miło Nam będzie, gdy pracodawca zechce przeszkolić więcej osób, niż tylko niezbędne minimum (i jednocześnie szczerze to polecamy); Na naszym szkoleniu z pierwszej pomocy przedstawiona jest część teoretyczna, a w niej podstawy traumatologii – wiedzy o urazach, w tym wiedza o tym, jak wstępnie zdiagnozować rodzaj urazu i pod tym kątem przeprowadzić akcję ratowniczą, omówienie różnych przypadków teoretycznych – wspólna analiza z kursantami, także z użyciem materiałów audiowizualnych, oraz część praktyczna, w której szkoleni mają okazję sprawdzić zdobytą wiedzę teoretyczną z zastosowaniem manekinów, modeli itp.
Ocena ryzyka zawodowego – Opole
Sporządzamy oceny ryzyka zawodowego na każde stanowisko pracy, zgodnie z wymaganiami wynikającymi z przepisów i najnowszymi trendami w tym zakresie. Zgromadzona przez Nas wiedza i materiały pozwalają rzetelnie ocenić ryzyko na każdym stanowisku pracy, oraz zaproponować środki ochronne adekwatne do możliwości pracodawcy, a przy tym w pełni skuteczne.
Postępowania po wypadkach w zakładach pracy z Opola
Przeprowadzamy postępowania powypadkowe po wszelkich wypadkach: lekkich, ciężkich, zbiorowych i śmiertelnych.
Przeprowadzamy postępowania po wypadkach osób zatrudnionych na umowę o pracę, po wypadkach osób wykonujących pracę na innej podstawie, niż umowa o pracę (umowy cywilnoprawne, stażyści, praktykanci itp.), dla osób nie będących pracownikami, które uległy wypadkowi na terenie zakładu pracy, wypadki w drodze do pracy i z pracy.
W ramach postępowania powypadkowego możemy także reprezentować pracodawcę przed organami nadzoru nad warunkami pracy.
Przygotowanie firm z Opola do kontroli PIP, PIS
Przygotowujemy także firmy do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej (w zakresie dotyczącym BHP) z uwzględnieniem terminu kontroli / czasu, jaki do niej pozostał.
Tutaj nasza pełna oferta BHP dla firm z Opola i okolic
Dowiedz się więcej:
Szkolenia BHP
Jak często powinno się przeprowadzać szkolenia BHP?
- Szkolenie wstępne BHP – w pierwszym dniu zatrudnienia, przed przystąpieniem do właściwej pracy.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno – biurowych: pierwsze szkolenie u danego pracodawcy do roku od zatrudnienia, kolejne nie dalej, jak co 6 lat.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych: pierwsze szkolenie pracownika w firmie do roku od zatrudnienia, kolejne nie dalej, jak co 3 lata. Trzeba jednak dodać, że na stanowiskach robotniczych, na których występują prace szczególnie niebezpieczne, należy szkolenie okresowe ponawiać co roku.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych (kierownicy, mistrzowie, brygadziści) – pierwsze szkolenie okresowe do pół roku od zatrudnienia, kolejne szkolenia co 5 lat.
- Kadra inżynieryjno – techniczna – szkolenie okresowe BHP nie rzadziej, niż co 5 lat.
Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy ze zmianami.
Ocena ryzyka zawodowego
Jak często?
Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się do 30 dni od utworzenia nowego stanowiska pracy. Jej ważność jest bezterminowa, z zastrzeżeniem, że warunki pracy na ocenionym stanowisku nie powinny ulec zmianie. W razie wprowadzenia zmian organizacyjno – technicznych na danym stanowisku, ocenę ryzyka dla tego stanowiska należy ponowić.
W jaki sposób?
Przepisy nie regulują, jaką metodą ma być prowadzona ocena ryzyka zawodowego; My preferujemy ocenę ryzyka wg Polskiej Normy PN-N-18002:2011 (także z dodatkami w formie opisowej, jeśli tego wymaga stanowisko pracy podlegające ocenie); Inne popularne metody oceny ryzyka zawodowego to:
- Metoda PHA
- Metoda 'Risk Score’
- Metoda opisowa
Kto powinien oceniać ryzyko zawodowe?
Przepisy nie precyzują, kto powinien oceniać ryzyko zawodowe na stanowiskach pracy, a jedynie narzucają pracodawcy obowiązek jej zapewnienia i przedstawienia pracownikom. Z racji doświadczenia w tym temacie, klienci najczęściej Nam zlecają przeprowadzenie oceny.
Ten wpis został wyszukany dzięki frazom:
- bhp opole