Bezpieczeństwo pracy w Unii Europejskiej

6 – dniowy tydzień pracy – nowy projekt zmian prawnych

Ostatnie dni przyniosły pracownikom i pracodawcom informację o nowym pomyśle posłów Platformy Obywatelskiej.

6 dniowy tydzień pracy zalegalizowany (?)

Projekt PO zakłada, że po zmianach pracodawca będzie mógł zorganizować / zaplanować i ustalić harmonogram pracy na 6 dni w tygodniu.

Normy czasu pracy – sytuacja obowiązująca

Obecnie w naszym kraju funkcjonuje średnio (w okresie rozliczeniowym czasu pracy) 5 dniowy tydzień pracy, z średnio 8-godzinnym dniem pracy. Stąd obowiązująca w Polsce tygodniowa norma czasu pracy ustalona na 40 godzinBHP - planowanie czasu pracy i harmonogramu pracy

Tydzień pracy – na czym mają polegać zmiany?

Posługując się powyższą grafiką, nie będzie trzeba w harmonogramie pracy danego pracownika uwzględniać dodatkowego dnia wolnego w tygodniu, który nastąpi po 6 dniowym tygodniu pracy. W powyższej grafice modyfikacja wyglądałaby tak, że usunięta zostanie strzałka świadcząca o przesunięciu dnia wolnego na kolejny tydzień, a w tygodniu drugim zniknie jeden, lub dwa dni wolne od pracy – w ich miejsce pracodawca mógłby zaplanować dni robocze.

6 dniowy tydzień pracy – szanse i zagrożenia

Szanse dla uczestników procesu pracy byłyby następujące:

  • Pracownik mógłby zarobić więcej, gdyby sobie życzył
  • Pracodawca mógłby elastyczniej organizować pracę
  • Pracodawca nie ponosiłby kosztów zatrudnienia nowych pracowników (warto pamiętać, że nowy pracownik, to na starcie spore koszty dla firmy, a jednocześnie taki pracownik może po kilku dniach zrezygnować z pracy; sytuacja taka nie będzie mieć miejsca w przypadku obecnych, „sprawdzonych” pracowników).

Z planowanymi zmianami wiążą się też zagrożenia:

  • Możliwe nadużycia ze strony pracodawców
  • Ogólnie słabsza jakość pracy – pracownicy mniej wypoczęci (z punktu widzenia BHP oznaczać to będzie także wzrost wypadkowości – mniejsze skupienie na kwestiach bezpieczeństwa związanych z wykonywaną pracą).

6 dniowy tydzień pracy – kto za, a kto przeciw?

Jak można się domyślać, przeciwne proponowanym zmianom są związki zawodowe, a także wstępnie tego samego zdania co związki, jest premier Kopacz (tu nie jest pewne, czy zdanie się nie zmieni).

Za zmianami póki co są PKPP Lewiatan i pomysłodawcy projektu.

O ile Nam wiadomo, póki co nikt nie pyta samych pracowników o zdanie, a przecież to ich los się waży!

6 dniowy tydzień pracy i statystyki pracy – Polska vs. Europa

Bezpieczeństwo pracy w Unii Europejskiej

Okazuje się, że jesteśmy już teraz narodem, który jest jednym z najwięcej pracujących w ciągu roku. Dane z 2012 roku pokazują, że narody Europy pracują ok około 1600 godzin rocznie, do niemalże 1900 godzin na rok. Polska w tym zestawieniu jest w czołówce najwięcej pracujących: 1848 godzin roboczych w 2012 r. na jednego pracownika.

Tabela z rocznym obciążeniem pracownika pracą | P.W. LJM - profesjonalne BHP

Podsumowanie:

Z pewnością projekt proponowany przez PO nie jest rozwiązaniem idealnym i 6 dniowy tydzień pracy budzi uzasadnione obawy o możliwości nadużyć i innych negatywnych konsekwencji związanych z tak dużym obciążeniem pracą. Z drugiej jednak strony obecnie wielu pracowników zgłasza chęć pracy w wymiarze dłuższym, niż 40 dni tygodniowo, a nawet realizuje zamiar pracy ponad ten limit pracując u różnych pracodawców.

Jaki będzie efekt tych – póki co – dyskusji, czas pokaże.

Załącznik do wpisu: 6 dniowy tydzień pracy planowanie czasu pracy i harmonogramu pracy P W LJM

 

 

 

Dodaj komentarz