BHP i pierwsza pomoc z nowymi technologiami P.W. LJM Leszek Maruszczyk

Drony ratujące życie

Drony ratujące życie:

Science fiction reality?

Stało się: drony stanowią coraz większą część otaczającego Nas świata. Jak dotąd drony kojarzyły się głównie z walką z terrorystami. Nic dziwnego, bo nowe technologie to na ogół dzieło techniki wojskowej. Tak było z odrzutowcami, tak było z siecią Internet.

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Jak na razie pierwszym polskim testerem dronów „pierwsza pomoc” jest CBRD. Dron oprócz modułów usprawniających komunikację głosowo – wizualną osób na miejscu zdarzenia i dyspozytora, wyposażony jest w najmniejszy jak dotąd, produkowany seryjnie automatyczny defibrylator AED firmy Schiller.

Dlaczego drony?

W zakorkowanych polskich miastach niezmiernie trudno dostać się zespołowi pogotowia ratunkowego na miejsce zdarzenia w przyzwoitym czasie. Jeszcze gorzej jest z dojazdem do małych miejscowości, gdzie dodatkowym utrudnieniem dla „karetki na kołach” może być sytuacja pogodowa (zwalone drzewa – wichury; śnieg w zimie). Dron natomiast nie ma typowych dla ruchu kołowego ograniczeń, może dotrzeć do miejsca wypadku, zachorowania, dużo, dużo szybciej, niż jakikolwiek samochód.

Wideoprezentacja drona do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:

CBRD planuje wdrożyć drony ratownicze w kilku miejscowościach w okresie do 24 miesięczy. Póki co, testy trwają.

Twoje zdanie

Jak sądzisz, czy drony, to przyszłość naszego bezpieczeństwa?

Dodaj komentarz