Odpoczynek od pracy – cz. 2

Żyjemy w kraju cywilizowanym, a więc również praca i elementy z nią związane powinny być zorganizowane w sposób cywilizowany. Oznacza to, że zarówno sama praca, jak i odpoczynek po pracy / od pracy są określone ściśle w przepisach.

W części pierwszej (tutaj) opisałem skutki pracy bez wymaganego odpoczynku. W skrócie dla tych z Czytelników, którym nie chce się czytać części pierwszej – pracownik niedostatecznie wypoczęty nie tylko oznacza gorszą jakość pracy; Nieraz stanowi zagrożenie i dla siebie i dla innych osób, które mają z nim styczność (współzatrudnieni, klienci, osoby postronne).

Praca bez odpowiedniego odpoczynku jest więc niebezpieczna.

A czego wymagają przepisy w zakresie odpoczynku od pracy?

  • Pomiędzy zmianami pracownik powinien mieć zapewnione co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku od pracy; Przy standardowej długości zmiany 8 godzin ciężko, nawet z godzinami nadliczbowymi, naruszyć ten wymóg.
  • Raz w tygodniu pracownikowi powinno przysługiwać 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku; Te 35 godzin nie musi oznaczać weekendu – pracodawca może zaplanować harmonogram pracy danego pracownika także w weekendy, jeśli wymaga tego działalność firmy;

Odpoczynek 35 – godzinny – ograniczenia

W zasadzie pracodawca ma dowolność w ustalaniu w harmonogramie dni wolnych od pracy, oczywiście przy poszanowaniu przepisów dotyczących czasu pracy. Istnieje jednak kilka ograniczeń, w myśl których pracodawca musi zapewnić dni wolne od pracy konkretnemu pracownikowi:

  • Kwestie religii / światopoglądu pracownika – zgodnie z zakazem dyskryminowania pracowników (m.in. ze względu na wyznanie i opcje światopoglądowe), pracodawca musi uszanować obowiązek powstrzymania się od pracy przez pracownika z uwagi na religię przez niego wyznawaną;
  • Zakaz pracy w święta w handlu – specyficzne obostrzenie dotyczące (nie całej) branży handlowej;

Oprócz wyżej wspomnianych przerw od pracy, oczywiście pracodawców i pracowników obowiązują przerwy w trakcie zmiany roboczej i dłuższy odpoczynek od pracy, czyli urlop wypoczynkowy.

Zobacz naszą infografikę, którą przygotowaliśmy właśnie z okazji tego wpisu:

Pracownik zmęczony i wypoczęty, koszty i korzyści

 

Dodaj komentarz